Maszyna do szycia

to urządzenie zaprojektowane do łączenia kawałków elastycznych materiałów za pomocą nici poprzez utworzenie szwu (do szycia). Zwykle maszyny krawieckie to elektryczne urządzenie wykorzystywane w szwalniach do produkcji ubrań z wykonanych wcześniej wykrojów. Najpopularniejsze maszyny szwalnicze tworzą szew używając podwójnego ściegu. Wiele maszyn pozwala na wybór szeregu rodzajów ściegów oraz tworzenie dodatkowych efektów (np. krepowanie).

Wszystkie współczesne maszyny szwalnicze mają mechanizm posuwu materiału. Kontrola prędkości przesuwania tkaniny może być zależna od ściegu. Wiele maszyn może poruszać materiałem również prostopadle do kierunku szycia. Po uruchomieniu napędu maszyna wytwarza ścieg z dwóch nitek przechodząc z góry i z dołu i łączących się węzłem w środku szwu zszywającego tkaninę. Nici i igła muszą być dobrane grubością odpowiednią dla rodzaju tkaniny. Nitka górna powinna przechodzić od szpulki znajdującej się na korpusie maszyny, przez haczyk, do talerzyków regulacji naprężenia. Przez oczka i haczyki kierunkowe doprowadzić należy nitkę do uszka igły. Nitka dolna powinna być tego samego rodzaju co górna, mieć tę samą grubość. Naprężenie ich powinno być jednakowe

Przed wynalezieniem użytecznych maszyn do szycia, każdy szew był wykonywany kobiecą ręką. Niestety pierwsi konstruktorzy najczęściej starali się naśladować te ruchy, co kończyło się niepowodzeniem.

Jednym z pierwszych wynalazców, którzy próbowali zbudować maszynę do szycia był niemiecki konstruktor pracujący w Anglii. Charles Fredrick Weisenthal. W roku 1755 otrzymał nawet brytyjski patent na wynalezioną przez siebie igłę. Niestety w jego maszynie cała igła przechodziła przez materiał, co czyniło konstrukcję niepraktyczną. Za wynalazcę współczesnej maszyny do szycia uznaje się Isaaca Merritta Singera. Podczas nauki zawodu inżyniera miał okazję obserwować naprawę starej maszyny do szycia.


X ZAMKNIJ

napisz do nas...